Rozważania cz2 - wybór

(liczby przy akapitach oznaczają numery stron w książce)


10. Przywiązanie do grzechu jest przeszkodą, która nie pozwala rozwinąć się duszy.

10.. Człowiek widzi swój cel bardziej w rzeczach doczesnych, niż w Bożych.

11.. Kiedy człowiek przejdzie na tamten świat, kiedy dusza ludzka wyjdzie z ciała, nie może zaraz Pana Boga oglądać, bo musi się najpierw oczyścić chociaż posiada łaskę uświęcającą i miłość do Pana Boga.

12.. Dla naszej słabości Pan Jezus wskazuje na to, że trzeba będzie oddać "ostatni pieniążek", to znaczy, że mamy się liczyć ze złem, jakim jest grzech powszedni.

12.. Pójście do czyśćca nie jest ani miłe, ani potrzebne i dobrze czyni ten, kto z myślą o czyśćcu patrzy na grzech powszedni w taki sposób, w jaki patrzy na niego Pan Jezus.

12.. jeżeli jakaś dusza idzie do czyśćca, jest to oczywiście znak, że ma łaskę uświęcającą i jest zbawiona.

41.. Oddać - zależnie oczywiście od czasu i możności. Nie chodzi o to, aby jak najprędzej zlikwidować swój rachunek z bliźnim, aby nie było potrzeby wdzięczności.

43.. Każdy grzech jest materialną niewdzięcznością wobec Boga.

44.. Wdzięczność powinna być tym większa, im większy jest dar.

20.. Smutek jest uczuciem, tzn., że znajduje się w niższej sferze naszej duszy (wyższa sfera- to rozum i wola). Powinien on podlegać rozumowi i woli, powinien być przez te władze kierowany. Wynika z tego, że smutek sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły.

21.. Mamy się smucić z największego zła, jakim jest pozbawienie największego dobra, czyli Boga.

21.. W ogóle powinniśmy się smucić ze zła bezwzględnego, moralnego, jakim jest grzech.

23.. Bóg dopuszcza różnego rodzaju zła doczesne, aby skierować nas na właściwą drogę.

31.. Miłość Boga tutaj na ziemi jest jakby w ciemności, nie widzimy Tego, którego kochamy. Dla natury ludzkiej (dla człowieka) pragnąć czegoś, czego się nie zna, jest wielką trudnością i właściwie jest to niemożliwe. Dlatego miłość Boga musi być oparta na wierze.

32.. Nadzieja odnosi się do przyszłej chwały, do posiadania Boga w chwale.

32.. Nadzieja będzie też polegała na tym, że dzięki miłosierdziu Bożemu nie utracimy łaski uświęcającej, że wytrwamy do końca.

33.. Nadzieja polega na tym, abyśmy chcieli uznać osiągnięcie Boga za najwłaściwszy i jedyny cel.

35.. Nadzieja pomaga przezwyciężyć szukanie siebie.

41..Wdzięczność Uznać dobrodziejstwo. Wszystko to , co mnie dobrego spotkało, uznać za dobro, przyjąć w znaczeniu duchowym.

41.. Pochwalić, czyli wyrazić na zewnątrz uznanie jakiegoś dobrego czynu, wykonanego wobec mnie i podziękować.

55.. Pan Jezus powiada, że mamy zaprzeć się samych siebie, że nie mamy: ... czynić czegoś dla siebie, lecz zawsze dla Boga.

55.. Pan Jezus powiada, że mamy zaprzeć się samych siebie, że nie mamy: 1. myśleć o sobie, ale mamy pragnąć wszystkie myśli, które w nas są, a które odnoszą się do nas - skierować do Pana Boga, 2. mówić o sobie - jeśli spostrzeżemy, że to odnosi się do nas, to przestańmy mówić a szukajmy sposobów aby to, co mówimy odnieść do Pana Boga, 3. czynić czegoś dla siebie, lecz zawsze dla Boga. To się nazywa czystością intencji a właściwie jest to czystość miłości: nie chcę, aby we mnie były dwa rodzaje miłości, miłość Boża i miłość własna.

62..Przez co stajemy się mieszkaniem Boga? Przez łaskę, którą nazywamy uświęcającą.

66.. Czystość duszy, to znaczy czystość tego mieszkania Bożego, musi być naszą stałą troską.

67.. W utrzymaniu czystości duszy pomaga codzienna Komunia św.

74.. Mamy dziękować Panu Bogu nie tylko za siebie, ale za wszystkich ludzi, jak zaleca św. Paweł : Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: (I Tym 2,1). Miłość nasza do Pana Jezusa każe nam trwać wiernie pod krzyżem naszych codziennych trudności.

90.. Miłość nasza do Pana Jezusa każe nam trwać wiernie pod krzyżem naszych codziennych trudności.

96.. Pan Jezus oczekuje od nas miłości. On nie może zlekceważyć prośby i ofiary tego, kto przychodzi do Niego z miłością.

109.. Uśmiech powinien być przede wszystkim wyrazem dawania siebie.

110.. Uśmiech oznacza, jakby nadmiar miłości, że jest więcej miłości niż potrzeba do samego spełnienia jakiegoś aktu.

111.. Uśmiech pomaga w zmęczeniu.(...) W zmęczeniu trudniej się uśmiechać, ale właśnie wtedy to jest coś bardzo pięknego.

113.. Uśmiech jest sprawdzianem naszej miłości, czy jest ona prawdziwa, czy nie. Kto tak myśli, może być pewny, że to Pan Jezus przez niego chce się uśmiechać do ludzi.

118.. Miłość nie jest pozbawiona cierpienia. Kochając można cierpieć, na przykład. z tego powodu, że wiele dusz idzie na zatracenie, chociaż Pan Bóg jest miłością, a to dlatego, że ich nikt "nie zapalił".

119.. Pan Bóg przebywa w ciszy. Tam gdzie jest cichość, tam jest Bóg i tam jest miłość.

120.. ... trzeba znaleźć w życiu taki moment - niech to będzie chociaż 5 minut w ciągu dnia, by się zdobyć na ciszę, zahamować swoje własne myślenie i bardzo pragnąć usłyszeć to, co Pan Bóg chce nam powiedzieć - nic nadzwyczajnego, może tylko to, co jest nam najtrudniej przyjąć, bo do tego jest potrzebne największe ukorzenie się i największa cisza.